ריאיון עם יו"ר עמותת האדומים ועמותת הפועל ת"א כדורסל

תשע שנים אחרי שקמו קבוצות האוהדים הראשונות בישראל, התכנסו ראשי מועדונים ועמותות אוהדים בישראל (ביניהם יו"ר עמותת האדומים אסף וולף ויו"ר עמותת הפועל ת"א בכדורסל רמי כהן) לשיחה על החיים בזוגיות עם קבוצת ספורט.

מתוך כתבה שפורסמה ע"י אוריאל דסקל באתר "כלכליסט" ב10.7.16

"ישבנו לשיחה עם כמה ממובילי עמותות האוהדים, ולא נדבקנו בשום דבר מסוכן. אולי ההפך הוא הנכון: קיבלנו תמונה נדירה של אנשים ערכיים, שבוערת בהם האהבה ליצירה של קבוצת ספורט שמייצגת קהילה וערכים. הם אנשי הייטק, אנשי צבא קבע, חוקרים פרטיים, אנשי שיווק, עצמאיים ושכירים. הם תורמים מזמנם ומכספם כדי לקיים קהילה סביב הקבוצה שבבעלותם, והם שמחים לשתף את הקוראים בקשיים שבניהול קבוצת אוהדים – אך גם בסיבות לבחירה שלהם."

למה נכנסתם לפעילות הזאת?

כדי לעמוד מול בעלי ההון. אסף וולף, הפועל תל אביב בכדורגל: "אם עושים רציונליזציה לתחושות הללו, אז אנחנו מאמינים שמועדון כדורגל זה ארגון ציבורי, גוף דו־מהותי. חשוב מאוד שהאוהדים יהיו חלק פורמלי בנכס הזה ויהוו גורם מאזן מול בעלי ההון. אנחנו עומדים מול בעלי ההון, אני מאמין בזה. יש מורכבות גדולה כי אנחנו בין הפטיש לסדן. לא יכולים ולא רוצים לגרש את בעל ההון- לא מוכנים להיות בסדרי גודל של קבוצה קטנה וצריכים את הכסף שלו. מצד שני יש אידאולוגיה ועקרונות וצריך לאזן בין הדברים"

בגלל האהבה. רמי כהן, הפועל תל אביב בכדורסל: "אני עושה את זה בשם אהבת הפועל תל אביב. כשהתחלנו עם הפועל אוסישקין רציתי להחזיר את הפועל תל אביב לאוהדים, וזה מה שעשינו. עכשיו המטרה היא להפוך את הקבוצה לחברת קבע בצמרת הכדורסל, כשיש לנו שליטה על הגורל שלנו. השליטה הזו כל כך חשובה לנו אחרי שאיבדנו את הקבוצה בפעם הראשונה. עכשיו אנחנו שולטים, אנחנו נחליט מי ייכנס כשותף".

 

מה הבעיה העיקרית של הקבוצה?

המורכבות האידאולוגית. אסף וולף, הפועל תל אביב בכדורגל: "יש לנו בעיות של גבולות גזרה, איפה מתערבים ואיפה לא. לא מתערבים כשממנים את אלי גוטמן למאמן אבל כן מתערבים כשמכניסים את אמיר כבירי כבעלים. הקושי השני הוא שהעמותה הוקמה על ידי אנשי רוח ופחות אנשי תכל'ס וזה גרם לנו נזק. בשנה האחרונה עשינו ניקיון וסדר ומצפים לקבל לראשונה לאישור ניהול תקין.

"גם הסטיגמה החריפה נגד האוהדים מקשה עלינו לפעמים לגייס תמיכה. אומרים לנו 'אנחנו לא מוכנים לשתף פעולה עד שתורידו את הדגל הזה' או דברים כאלה. הבעיה היא המורכבות האידאולוגית של האוהדים שלנו".

לשחק אותה דיוויד גריפין. רמי כהן, הפועל תל אביב בכדורסל: "יחסית לתחילת דרכנו, אנחנו במצב הרבה יותר בטוח מבחינה כלכלית. הקשיים הם בעיקר מקצועיים — למצוא את השחקן הנכון, המאמן הנכון. אני חושב שהגענו למיצוי הפוטנציאל מבחינת חברי עמותה ומה שנקרא 'בעלי הקבוצה'. אנחנו עכשיו בחיפוש אחר השלב הבא באבולוציה שלנו, שותפים שיעניקו לנו יציבות כלכלית שתאפשר לבנות קבוצה תחרותית על בסיס קבוע".

 

מה הפוטנציאל של הקבוצה לעתיד?

להשקיע בנוער. ואז, מלחמת קיום. אסף וולף, הפועל תל אביב בכדורגל: "יש לנו בעמותה כ־2,200 חברים. הפוטנציאל הריאלי שלנו הוא לפחות 8,000 מנויים, והפוטנציאל הרחב 40 אלף בתי אב. הדרך לסחוף אנשים היא עשייה קהילתית. עשינו סקר בקרב האוהדים ואחד הדברים המרכזיים שהם רוצים זה שנשקיע בנוער. אם למשל ניקח כפרויקט את האקדמיה של הפועל, הבית האדום, וחברי העמותה יידעו שהכסף שלהם יילך לשם — אני מאמין שזה יביא הרבה אנשים לעמותה".

כתבה בכלכליסט

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *