ריאיון עם יו"ר עמותת האדומים באתר אדום עולה

10befe6

עם תום עונתו הראשונה כיו"ר עמותת האדומים, אסף וולף התראיין לאתר 'אדום עולה' וסיכם את פעילות העמותה בשנה החולפת.

איך אתה מסכם את השנה מהבחינה האישית כיו"ר העמותה?  

"קשה. בהתחלה ממש לא רציתי להיכנס לעמותה, אבל הקונספט של אוהדים לוקחים אחריות בקבוצה יקר ללבי מאז אוסישקין. שראיתי שהכדורגל הולך מדחי אל דחי, מאוד התלבטתי אם להירשם לעמותה אבל הייתה לי הרגשה שאם אכנס לתפקיד אוכל לשנות".

"כשנכנסתי לתפקיד גיליתי כשלים בסיסיים בניהול העמותה, ששיאם בדו"חות כספיים בעייתיים. הועד המנהל החדש הבין שחייבים לעשות שינויי דרמטי והתחלנו לנהל את העמותה כעסק לכל דבר: הכנסנו הנהלת חשבונות חיצונית, החלפנו יועץ משפטי, ספקים שעולים כסף הוחלפו בשירותי חינם, מערכות חדשות ועוד".

וולף מדגיש צעד מסוים בו הוא מתגאה במיוחד "הטמעת הדמוקרטיה בעמותה: לכל אחד יש קול אחד, ולא משנה כמה הוא תורם. הדו"ח הכספי האחרון כבר נראה מצוין ובימים אלה אנו מצפים לקבל לראשונה בתולדות העמותה אישור ניהול תקין מרשם העמותות, צעד שאמור לשנות דרמטית את היכולת שלנו לגייס כסף למען העמותה והמועדון".

נראה שעל אף המאמצים להתקדם כעמותה, לא הצלחתם ונשארתם במקום מאז ההקמה. איך אתה מסביר את זה?

"אני יודע שיש לעמותה תדמית לא פשוטה בקרב חלקים נרחבים בקהל שלנו. למעשה, אני הייתי אחד מהאנשים בקהל שהסתכלו על העמותה באותו כעס ותסכול שאחרים אולי מסתכלים עליה עד היום. אבל מתוך האמונה החזקה ברעיון הכללי של אחריות הקהל על המועדון שלו, אנחנו מנסים היום לשנות".

"כבעלי מניות אנו אחראים על קבלת החלטות גדולות כמו הוצאת רמון, הבאת כבירי ועד בלומפילד. אבל ביום יום הניהולי העמותה לא יכולה ולא צריכה להתערב – ברגע שמינינו בעל זכויות ניהול, כמו דירקטוריון שממנה מנכ"ל לחברה, צריך לזוז הצידה ולתת לו לעבוד. יחד עם זאת, העמותה אחראית לשמור על עיניים פקוחות ולהתערב במקרים קיצוניים".

למשל?

"ניסיון החזרה לכאורה של ורמוט והמינוי לכאורה של אלישע לוי. בשני המקרים העמותה לא רלוונטית כי יש צוות ניהולי ומקצועי שאחראים לקבל את ההחלטות המקצועיות ולכן אסור לנו להתערב. לגבי אלישע, היה בלגאן אדיר בגלל המחסור במאמן מוביל במשך תקופה ארוכה, ולכן חרף דעות שונות בעמותה בנושא החלטנו שאנחנו לא מתערבים. אני אישית שוחחתי עם כבירי והבהרתי לו שבכל החלטה אנו סומכים עליו ונהייה מאחוריו".

"לגבי ורמוט, הסיטואציה מסביב הייתה מאוד שונה ולכן בהחלט דיברתי עם כבירי. לא הפעלתי חלילה לחץ כמו שגורמים בתקשורת ניסו לצייר, אבל אמרתי לו שבניגוד לאלישע, זה עלול לגרום קרע בקהל ואני ממליץ בחום שלא להחזיר את ורמוט. זה מקרה קלאסי לעמותה שעל אף שהיא לא הייתה אמורה להתערב, בהחלט זכותה ולפעמים גם חובתה להביע עמדה. גם אם אנו משלמים מחירים ציבוריים על העמדות הללו"

וולף זוקף לזכות העמותה חיבור בין ספונסרים למועדון, יצירת שיתופי פעולה עם עמותת הכדוריד והכדורסל ופעילות חברתיות כדוגמת בית השאנטי ועמותת בית שורשים. "בשנה הקרובה העמותה הולכת לעבור יותר לעשיה. אנו בתהליך גיוס מתנדבים לעמותה ולמועדון, כאשר אנו למעשה פותחים את הדלת בפני אוהדי הקבוצה ללכת אחרי החלום שלהם ולקחת חלק בעשיה בהפועל. יש לנו המון רעיונות ותחומים במועדון שנרצה להרים, אני מקווה שאנשים באמת יתנדבו וירתמו לעשיה ושהעמותה תתחיל להיות מזוהה יותר עם עשיה ופחות עם דיבורים".

בארי בן זאב מונה מתוך העמותה לתפקיד יו"ר המועדון. לאחר עזיבתו התפקיד לא אויש עד הגעתו של רמי כהן

"היו דיבורים ואז עלה הרעיון שרמי כהן ייכנס. אני מכיר את רמי. הוא שותף, מודל לחיקוי וחבר. רמי מתאים מאוד למועדון וסיפק אותי ואת העמותה. אני לא חושב שיש צורך באדם נוסף, מעבר לרמי. אנחנו בקשר ודיונים עם בעלי המניות האחרים בנוגע להקמת דירקטוריון במועדון ומקווים שבקרוב יהיו התפתחויות בנושא. אמיר כבירי מתנהל מולנו בשקיפות מלאה ושותפות ראויה להערכה. אני לא זוכר בעל זכויות ניהול כזה, לא בהפועל ולא במועדונים אחרים בישראל וצריך להסיר בפניו את הכובע על כך".

וולף נשאל על המצב המקצועי של המועדון בעונה שחלפה אולם סירב להתייחס לכך. בנוגע למצבה הפיננסי של הקבוצה, אמר: "אנחנו הפועל בטוב וברע, והתוצאות על המגרש מבחינתי הן משניות. אמיר לא התבייש לבוא למפגש אוהדים ולומר לכולם בפנים שנעשו טעויות. לגבי העניין הפיננסי, אם יש דבר אחד שיכול לגרום לי לקום וללכת זה עניין המשכורות  – קשה לי מאוד ואני לא יודע איך לאכול את זה".

אז מה אתה כן עושה בנושא אי תשלום המשכורות?

"אני בקשר מול כל הגורמים, בהנהלה ובקרב העובדים. במהלך החודשים האחרונים עבדנו יחד עם ההנהלה וניסינו לעזור ככל שיכולנו. ביקשנו וקיבלנו העדפה וזכות ראשונים למשתכרים שכר נמוך ולמחלקת הנוער, ידענו שכל עובד שפנה בבקשה לסיוע אישי גם קיבל אותו מהמועדון והמשכנו להביע את התחושות הקשות בארבע עיניים ובחדרים סגורים כל עוד האמנו שזה הדבר שיעזור לעובדים יותר מכל דבר אחר. העובדים לא יכולים ולא צריכים לחכות. הבהרנו להנהלה ולמחזיק זכויות הניהול שהעמותה מצפה שהמשכורות ישולמו בזמן, לכולם, ושההנהלה תעמוד בהתחייבויותיה לעובדים, ולסמל, חרף כל הבעיות".

עם כל הדיבורים והרעש סביב עידן חדש ונקי בהפועל, איך אין כסף? למה שאתם לא תעזרו מבחינה כלכלית למועדון?

"נכון להיום אין כסף. אמיר בא ואמר 'אני מעביר עוד כסף העונה' ואני מאמין לו. הוא יעביר. היו ניסיונות לבדוק את היכולת של העמותה להעביר כסף ישירות למחלקה עבור משכורות, לצערי הרב זה גדול עלינו. אחרי שנים שבהן העמותה הוציאה יותר כסף מאשר הכניסה ואנחנו לא שם. בחזון שלי העמותה מביאה 2 מיליון שקל בשנה למחלקת הנוער. אם העמותה לא תהיה מסוגלת לגייס כספים, אז העמותה לא תשרוד. הצעד הראשון בדרך לשם הוא ניהול תקין והוצאות קטנות מהכנסות. אנחנו כבר צועדים בתלם. אנחנו חייבים להוכיח שאנו מסוגלים לגייס כספים לקבוצה".

לאחרונה נשמעו טענות בדבר היעלמות כספים מחשבון העמותה. כיצד אתה מגיב לנושא?

"אכן, אין לברוח מהמציאות. כשנכנסתי לתפקידי בועדת הביקורת בעמותה, אי שם במאי 2015, נדהמתי לגלות שהדו"חות הכספיים של 2013 (!) עדיין לא נחתמו והוגשו לרשם העמותות, בפיגור של כשנה מהמועד האחרון להגשתם. שכשהועד המנהל הנוכחי נכנס לתפקיד ביולי 2015, התחלנו מיד לעבוד על דו"חות 2014 אותן סיימנו תוך חודשיים והם נחתמו בספטמבר האחרון. חלק מרכזי בעיכוב בסגירת הדו"חות של 2014-2015 היה אכן מקורו בהתנהלות פיננסית בעייתית בשנים הקודמות".

וולף הרחיב על ההתנהלות הפיננסית הבעייתית, לכאורה ואמר:

"כדי להבין עד כמה המצב היה קשה, אתן דוגמה אחת: כשנכנסתי לתפקיד רציתי לעשות קמפיין שיווקי לגיוס חברים לעמותה. ידעתי שנעשה קמפיין כזה כמה חודשים לפני כן, ולכן התחלתי מללמוד אותו. גיליתי, שעל כל חבר שהצטרף, העמותה, לא רק שלא הרוויחה, אלא הפסידה כסף… אין לי ספק שהכל נבע מכוונות טובות או טעויות אנוש, אבל אפשר לראות בדו"חות הכספיים – שכמובן כבר שנה מפורסמים במלואם באתר העמותה כולל הביאורים וההערות – הערות חמורות של רו"ח החיצוני של העמותה. את השנה החולפת העמותה סיימה כשהיא מוציאה 50% יותר ממה שהיא הכניסה".

מה שיניתם בהתנהלות של העמותה?

"כלקח, החמרנו את נהלי העמותה, הקשחנו את דרישת זכויות החתימה. כיום כל הוצאה מהחשבון דורשת שתי חתימות, כולל אחת שלי אישית, ביטלנו את מרבית ההוצאות, החלפנו נותני שירותים במתנדבים למשל, עו"ד שעלה אלפי שקלים בחודש הוחלף במתנדב אוהד הקבוצה. ורק בדבר אחד התעקשנו להגדיל את ההוצאות – הנהלת חשבונות חיצונית מסודרת, שכוללת התאמות בנקים חודשיות ומערכת ניהול מידע ולקוחות מסודרת".

נדרשה השקעה כספית?

"ההקמה לא עלתה מעט, אם כי גם לא הרבה, אבל זו הייתה השקעה לטווח ארוך שהיוותה תיקון נדרש לעיוות היסטורי. מאז הכל מנוהל לתפארה ולראיה: כל בעלי זכויות החתימה קיבלו גישה מלאה לצפייה בחשבון הבנק של העמותה דרך האינטרנט בכל רגע שירצו, מונו לוועדת הביקורת אנשים מנוסים שלא היו מעורבים במערכת קודם לכן. אנו מצפים לקבל לראשונה בתולדותינו אישור ניהול תקין מרשם העמותות וזה אומר הכל. אני מזמין את כולם להיכנס לאתר העמותה, לקרוא את הדו"חות הכספיים ולשפוט בעצמם".

ההנהלה משתפת אתכם בהכנות לשנה הבאה מבחינה מקצועית וניהולית? 

"ניהולית כן, מקצועית לא. כשגוטמן שם, אני אישית חושב אפשר לישון בלילה בשקט. דיברתי עם אמיר כבירי בינואר והוא אמר לי שהכסף הנוסף שהושקע, שלדעתי גם השאיר אותנו בליגה, לא יגדיל את הגירעונות. יש סיטואציות שאי אפשר לנצח בהן ואחרי הטעויות שנעשו בתחילתה – העונה הפכה לסיטואציה כזו. לא מובן מאליו שאדם נכנס וחותם שהוא לוקח על עצמו את כל החובות של המועדון. אין לי ספק שמבחינה ניהולית וכלכלית אנחנו בדרך הבטוחה על אף הטעויות והקשיים".

בוא נעבור לדבר על אצטדיון בלומפילד. מה חזון של העמותה ושלך בעניין? 

"הדיון סביב בלומפילד הוא דבר שאפשר להיות גאים בו, וגם אמיר כבירי אמר בעצמו שהפועל לא תעזוב את בלומפילד בלי אישור הקהל דרך העמותה. נמנה החודש צוות שיורכב מאוהדים ואנשי מקצוע שיגיש לאסיפה הכללית מסקנות ואנחנו בספטמבר נעשה אסיפת חברים, אשר בה נראה את כל היתרונות, החסרונות וההבדלים של בלומפילד משודרג למול בית חדש בבת ים. האסיפה תחליט אם הולכים מיד להצבעה בקרב כלל חברי העמותה".

"העמדה האישית שלי הייתה ונותרה שצריך עוד מידע כדי להחליט אבל לא הייתי פוסל שום דבר מראש. אם האצטדיון הזה יכול לעשות לנו ברמת ההכנסות מה שעשה האצטדיון החדש בחיפה למכבי חיפה, שפתאום כבר לא באמת צריכה להיות תלויה ביעקב שחר, אז שווה לשקול את זה. אבל חסר לנו מידע ונלמד אותו בקיץ. בכל מקרה, אנחנו דמוקרטיה וזה הזמן של כולנו להצטרף ולהשפיע"

למה המועדון חושב שעדיף יותר לעבור לבת ים? 

"אנחנו לא באמת יודעים, אבל האינטרס הטוב בבת ים הוא בגלל שבלומפילד עולה להפועל המון כסף והוצאות גבוהות לאבטחה. גם היריבה העירונית מחפשת בית חדש, סביר להניח שבעשור הקרוב גם תעזוב את בלומפילד. בסיטואציה כזו שרק אנחנו נישאר בבלומפילד תהפוך לבעיה קשה מבחינת הוצאות. יש להבנתנו התארגנות יזמים עסקיים שרוצים להרים את המיזם בבת ים לכן מבחינה ניהולית אולי כדאי לא לשלול. לכן אני חושב שצריך ללמוד ולא צריך לשלול על הסף עד כמה שבלומפילד הוא הבית. מבחינתי, הלב נוטה לבלומפילד".

מה תאחל להפועל לקראת העונה הקרובה? 

"שכל המשכורות יכנסו בזמן, שיקום דירקטוריון, שההתנהלות תהיה שקופה, והגירעונות יקטנו. כמובן שלא שנחווה שוב את החשש מירידת ליגה. לעמותה אאחל שנגיע כבר לממדים הראויים: לא פחות מ-5000 חברים".

הראיון פורסם באתר אוהדי הפועל תל-אביב "אדום עולה" ב17.6.16

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *