מפגש בין הנהלת מועדון הפועל ת"א לאוהדי הקבוצה

 

מפגש הנהלה אוהדים

ב-24.5.16 נערך מפגש פתוח בין הנהלת מועדון הפועל תל אביב לאוהדי הקבוצה בשיתוף עמותת האדומים.

במהלך הכנס הבעלים אמיר כבירי, המנכ"ל ניר ענבר, רמי כהן, המאמן אלי גוטמן ויו"ר עמותת האדומים, אסף וולף, פירטו ועדכנו, כל אחד על פי תחום אחריותו באשר לנעשה העונה ובתכנונים לקראת העונה הבאה, כשלאוהדים הייתה אפשרות לשאול את כל השאלות בנוגע לכל נושא.

זו השנה השנייה שכנס שכזה נערך, שהינו ייחודי להפועל ת"א ולאוהדיה שמטרתו לשמור לעדכן באופן ישיר וללא תיווכים את האוהדים, לענות על שאלותיהם ולשמוע את דעתם בעניינים שעל סדר יומו של המועדון. מועדון הפועל ת"א גאה להיות מוביל הדרך מבין קבוצות ליגת העל שעורך מפגשים מסוג זה, ורואה בהם חשיבות גדולה מאוד.

הבעלים אמיר כבירי פתח בדברים בנוגע למצב הכלכלי העונה תוך התייחסות לעונה הבאה ולעתיד הרחוק יותר:

"עברנו שנה קשה מאוד וארוכה והרבה מהדברים איתם התמודדנו לא ידועים לכם ולכן חשוב לנו לעדכן ולהסביר את הדברים. בפן התקציבי הכנסתי השנה להפועל תל אביב סך של 35 מיליון ש"ח מכספי הפרטי. כשהתחלנו את העונה הגרעון היה 21 מיליון ש"ח, אולם לא היינו מודעים לכל החובות שהיו ולכל הצ'קים שהיו בחוץ משנים עברו ואני מעדיף לא להיכנס לסיבות כדי לא לפגוע באף אדם. נכנסתי למועדון תוך כדי תנועה ולצערי ככל הנראה הבדיקה שנעשתה לא הייתה מעמיקה מספיק כך שלא כל המידע שיש בידינו היום, היה מצוי בידינו בקיץ שעבר, בו עבדנו בקצב מטורף בכדי לפתוח את העונה.

למרות הכל, צריך לזכור שאני כבעלים עשיתי דבר שאף בעלים בכדורגל הישראלי לא עשה לפניי שתמיד קיבלו את המועדונים נקיים מחובות ואף ביתרת חובה ועם נכסים שניתן לממש כמו ממכירת שחקנים. אני לקחתי אחריות על כל חובות העבר עליהם ידעתי, ומסתבר על אלו שגם לא ידעתי, יכול להיות שאם הייתי מודע לכל התמונה לא הייתי נכנס לזה, אבל זו היסטוריה, יש לי אחריות, אני פה כדי להישאר וכעת אנחנו מתמודדים עם המצב על פי תוכנית כלכלית מסודרת עליה ירחיב רמי כהן. בנוסף השקענו בשיפוץ המתחם כמעט 5 מיליון שקלים, שזו השקעה אסטרטגית שהייתה הכרחית, היום יש לנו את המתקן הכי חדיש ומקצועי שיש מתוך אמונה שזה מה שמועדון בסדר גודל שלנו צריך. שילמנו גם על טעויות מקצועיות, והיינו במצב חירום אמיתי ככה שהיינו חייבים לפרוץ את מסגרת התקציב שהגדרנו בתחילת העונה כדי למנוע ירידת ליגה."

רמי כהן הרחיב על התוכנית הכלכלית ועניין המשכורות המשולמות באיחור: "הגעתי לבקשת אמיר בכדי לסייע למערכת להתמודד עם האתגרים הנובעים מהגרעון שנוצר, יש הרבה מספרים שנזרקים באוויר ובתקשורת בנוגע לגרעון. לא אנקוב במספר המדויק מטעמים ברורים, אבל המספרים שפורסמו בתקשורת נזרקו מבלי לפרט את המרכיבים לגרעון שחלקים ניכרים ממנו מורכבים מהלוואות ארוכות טווח לבנקים, וחלקים אחרים הינם חובות לספקים שנפרסו גם כן לטווח הארוך. כך שלא מדובר בחוב מיידי לתשלום. גם עם השחקנים, הצוות והעובדים הגענו לסיכום שהיה מקובל עליהם, עניין שיקל עלינו בשוטף בחודשים הקרובים.

אין ספק שזה מצב שלא היה צריך לקרות ואנחנו לא חיים עם זה בשקט ובשלווה. חשוב להבין שהסיבה היא שיש כרגע הרבה צ'קים מהעבר בחוץ, כשכל חודש יורדים עוד כספים, שמכבידים מאוד על התזרים בשלב זה. יש לנו תוכנית כלכלית מסודרת לעונה הבאה במסגרתה נתייעל במספר אלמנטים בהם ניתן לצמצם כמו הוצאות תפעול ומנהלת, סעיפים מסוימים בחוזים שנעשו שבתחשיב הכולל מצטברים לכסף לא קטן והוצאות נוספות. בסופו של דבר התקציב יהיה כ-40 מיליון שקלים וזה עדיין בין ארבעת התקציבים הגדולים בליגה, תקציב ראוי והולם מאוד לדעתי ולדעת כולנו וכזה שיאפשר לנו לעמוד בכל התחייבויות המועדון, להתמודד עם הגרעון ולצמצמו ולעמוד במטרות של הצוות המקצועי. כמובן שאם נצליח להביא עוד כסף מספונסרים ושיתופי פעולה מסחריים התקציב הזה יגדל עוד. חשוב להבהיר שכל המספרים שרצים על קיצוצים לא מדויקים, השחקנים עדיין מרוויחים וירוויחו סכומים נאים מאוד, אבל בהחלט ניתן לבצע התאמה ריאלית יותר בין המשכורות לתפוקה של כל שחקן, אנחנו רוצים להצליח ומי שיביא אותנו ואת עצמו להצלחות האלו גם ירוויח בהתאם, בדיוק כמו חברות מסחריות וחברות היי טק גדולות, כשיש הצלחה נהנים מהדיבידנדים"

בנושא הקמת האצטדיון בבת ים אמר כבירי: "בשנים האחרונות, עוד לפני שלקחתי את הקבוצה, סייעתי למועדון בצורות שונות וניסיתי ביחד עם עוד אנשים יקרים למצוא בעל הון שייקח את הקבוצה קדימה מכל הבחינות. נעזרתי בקשרים שלי ברוסיה והגעתי להרבה אנשים אבל אחרי המון פגישות הבנתי שהמשימה הזו כמעט בלתי אפשרית וזה יכול להמשך שנים עד שנמצא מישהו שהאינטרסים שלו גם מתיישבים אחד לאחד עם האינטרסים של הפועל. להחזיק מועדון פאר לאורך זמן מחייב השקעה אדירה בכל שנה ובסופו של דבר ולאחר שלמדתי מודלים שונים של קבוצות באירופה, בגרמניה, באיטליה ובאנגליה הבנתי שבניית אצטדיון להפועל הוא פרויקט שימשוך חסויות, יזניק את הפועל קדימה ויבטיח הכנסות קבועות, תוך הבטחת יציבות והתעצמות כלכלית וכמובן התחרות על כל התארים והופעה קבועה במפעלים האירופאיים. זה לא דבר שקורה ביום אחד אבל כל הסיכון הכלכלי פה הוא עליי והאחריות היא שלי, וכן – זה פרויקט שדורש המון עבודה והוא לא כזה פשוט והעובדה היא שאני היחיד שניגש למכרז מתוך אמונה שזה מה שיוכל להרים את המועדון. המטרה היחידה שלי היא להבטיח את עתידו של המועדון שלנו וההתחייבות שלי היא שמהשקל הראשון רווח שיניב האצטדיון זה יוזרם לקופת המועדון, זה המהות של כל הפרויקט"

על הכוונה לבנות אצטדיון חדש למרות שיפוץ בלומפילד אמר כבירי, "המצב בבלומפילד עוד לפני השיפוץ הוא שאנחנו מוציאים מיליונים על השימוש באצטדיון ואין אפשרות להרוויח אפילו שקל מאירוח המשחקים בו.

אין מצב כזה בעולם בו קבוצה מפסידה על המשחק הכי גדול שהיא מארחת דוגמת הדרבי, בית"ר י"ם ויתר הגדולות. גם נגד הקטנות אנחנו מפסידים שלא לדבר על העובדה שהכסף מהמזנונים וכל מה שמסביב הולך לבלומפילד ולעירייה. המחשבה הראשונה שלי כבעלים וכאוהד הייתה לנסות ולבדוק עם העירייה היתכנות של רכישת בלומפילד ואף הגשתי הצעה לרכוש אותו. נבדקו גם מודלים שונים של שותפות באצטדיון ובשיפוץ וחלוקת רווחים. העירייה הבהירה שאין סיכוי למודל כזה ושהאצטדיון הוא עירוני ויישאר כזה, כשמחירי השכירות לאחר השיפוץ רק יעלו. אחרי חודשים של ניסיונות הידברות,  הגעתי למסקנה שהאופציה הזו ירדה והייתי בטוח שגם אם אנחנו נעבור לבת ים בסופו של דבר, אף מועדון אחר לא יוכל לרכוש את בלומפילד.

אם תרצו לסכם את זה – אני חושב שהפועל תל אביב לא יכולה לשרוד לאורך זמן כקבוצה תחרותית בליגה בלי הזרמה של סכומים גדולים מבחוץ. היום אני עושה את זה אבל אולי יהיה יום ואני לא אהיה פה ולכן הפועל תל אביב צריכה להיות מסוגלת לחיות בזכות עצמה, ושמתי זאת כמטרה מהרגע הראשון שלי כבעלים.

אני מבין את הקושי בלוותר על בלומפילד – אני גדלתי בבלומפילד מגיל 6, לא פחות מכל אחד אחר פה וגם לי זה צעד לא קל. הרומנטיקה חשובה אבל בסופו של דבר המועדון חשוב יותר. אם יש מי שיודע למצוא פתרונות אחרים למועדון ולהבטיח את הקיום שלנו כקבוצה תחרותית לאורך זמן גם בבלומפילד הוא מוזמן להציע, אחרת אני לא מצליח למצוא פתרון כזה ואני מאמין שהאיצטדיון שיהיה שלנו וגם יאפשר לכם תנאים טובים יותר והוא מה שירים אותנו כמועדון כמו שקרה לעשרות מועדונים בסדר גודל של הפועל תא  באירופה. הכח בעניין ההחלטה על עתידו הכלכלי של המועדון בעצם המעבר לבת ים הוא בידכם ובידי העמותה שמייצגת את האוהדים, באם הרוב המוחלט יחליט שאין רצון לבצע את המעבר, הוא לא יושלם"

המאמן אלי גוטמן התייחס להערכות המקצועית לעונה הבאה: "אני עובד לילות כימים ובהתאם לתקציב הניתן לי על ידי ההנהלה בכדי להרכיב קבוצה ותלכיד שחקנים שמתאים להפועל תל אביב. לדעתי וזה ניכר בתוצאות שהושגו. בעונה החולפת היה תקציב גדול אבל הוא נוצל בצורה לא נכונה מהבחינה המקצועית, והמשימה שלי הקיץ היא לשדרג את הבסיס הקיים.  אני בונה את הקבוצה ואני מאמין שנבנה קבוצה הרבה יותר טובה עם התקציב שניתן לי. השחקנים שישחקו בהפועל הם כאלו שראויים לשחק בה, שמבינים היכן הם נמצאים ומה המשמעות לקריירה שלהם בעצם העובדה שהם משחקים בהפועל תל אביב"

על הציפיות לעונה הבאה אמר גוטמן, "זה יהיה לא רציני לדבר על ציפיות או מה המטרות שלנו העונה. אני לא באתי להפועל תל אביב להתבזות, לא באתי לפה בשביל פלייאוף תחתון. הגעתי לאחר שכבירי, ניר ענבר וכל המערכת פה בהפועל שמורכבת מאנשים טובים ורציניים שעובדים קשה, קראו לי לבוא ולהציל את המועדון, זה היה קשה מאוד ובסוף הצלחנו אבל זה בהחלט לא המקומות שהפועל צריכה להיות בהם. אני הייתי עם המועדון הזה בתקופות הכי קשות שלו אבל גם ברגעים הכי גדולים שלו וזו השאיפה שלי. אבל אנחנו עומדים בפני קיץ מאוד מורכב, אני יודע מה ההרכב שיש לי בראש אבל זה עוד מוקדם לפרט ולכן יש לי עבודה קשה מאוד בקיץ הזה ורק אחריו אהיה חכם יותר ואדע לאן אפשר לכוון כשהכיוון הוא תמיד הכי גבוה.

יש היום אנשים טובים בהפועל תל אביב, אין לי ספק שאם אמיר כבירי עם החזון שלו והדרך שלו היה פה בקדנציה הקודמת שלי, המועדון היה נמצא היום במקום אחר לגמרי. התנאים שהשחקנים מקבלים, האנשים שעובדים במועדון – הכל ברמה הכי גבוהה שיש. אני יכול להגיד שהמתחם החדש שעוד לא נחשפתם אליו הוא ברמות הכי גבוהות שיש, אין דברים כאלה בארץ וזה מראה שיש מי שחושב פה לטווח הארוך, יש היום 3 צלעות שצריכות להתחבר כדי שהפועל תצליח. הצלע הראשונה היא הפיננסית ואני יודע שההנהלה הופכת עולמות לדאוג לכך ומאמין שזה יתייצב בהקדם. אני יודע שאמיר מסתובב בכל העולם כדי לקדם את המועדון עיי גיוס חסויות, ושמתייעלים כלכלית איפה שאפשר ועושים הכל כדי לייצב את המועדון מהבחינה הזו. הצלע השניה היא הנושא המקצועי ועליה אני אחראי. אני יכול להבטיח לכם שבקיץ הזה אני עובד הכי קשה שעבדתי בחיים מתוך מטרה להצליח להביא את השחקנים הכי טובים לקבוצה. המפתח של העונה הוא גם ביכולת שלנו לפגוע בזרים ואני רואה כל יום כמויות שחקנים ומדבר עם עשרות מאמנים וסוכנים. אני מבטיח לכם שבנושא הזה יש לכם על מי לסמוך.

הצלע השלישית היא אתם – אנחנו עוזבים את בלומפילד וזה קשה, אבל זה גם מייצר הזדמנות. אם יהיו 8-9 אלף מנויים בפ"ת ולמעשה נמלא את האיצטדיון כל משחק זה יתן כוח אדיר לשחקנים. הקהל של הפועל תל אביב היה גורם מרכזי בהצלחה בקדנציה הקודמת שלי פה, ואני בטוח שהעידוד והתמיכה בעונה הבאה ייתנו לנו את הביטחון ואם כל הצלעות תתחברנה אפשר יהיה לעשות עונה מדהימה"

יו"ר עמותת האדומים, אסף וולף: ״ההישג הכי גדול של העמותה היא השותפות שהצלחנו לייצר עם אמיר כבירי וההנהלה. העמותה מעורבת ומשותפת בנעשה במועדון וזה לא עניין מובן מאליו. הפועל תל אביב היא מודל למעורבות שקטה ולא מתערבת של הקהל וחשוב נעריך זאת. גם ברגעי המחלוקת – אנחנו לא שוכחים את האינטרס המשותף כמו בכל משפחה. למרות העונה שעברה על המועדון דווקא העמותה רשמה הצלחה: הכפלנו את מספר החברים, סידרנו את הנהלת החשבונות, שילבנו טכנולוגיה מתקדמת ואנו מאוזנים בין ההכנסות וההוצאות, ביטלנו את האפשרות לקנות קולות והחזרנו את הדמוקרטיה לתקנון ואנחנו גם על סף קבלת אישור ניהול תקין לראשונה בתולדותינו. אם יגיע יום פקודה שבו אוהדי הפועל ת״א יאלצו לקחת על עצמם שוב את ניהול המועדון הרי שבהחלט עמותה בריאה היא הפלטפורמה הנכונה, בדיוק כפי שקרה בעבר אחרי סיום דרכו של חיים רמון״.

 

מפגש הנהלה אוהדים 2

הצטרף לאדומיםהצבא האדום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *